Przejdź do treści

Biegowe Zwiedzanie (2)

  Niedawno toruńskim Nowościom stuknęło 55 lat.

  Dziennik ten zamieścił kilkanaście moich morsko – biegowych wspomnień.

  Oto jedno z nich.

  Sorrento – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Neapol. Miejscowość, położona nad Zatoką Neapolitańską naprzeciw Wezuwiusza, słynie z przepięknych widoków, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Nazwa 'Sorrento’ pochodzi od mitycznych Syren – 'Surrentum’. Wikipedia

  Capri – włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej, część archipelagu Wysp Kampańskich. Położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento, oddzielona od niego cieśniną Piccola. Nazwa wyspy pochodzi od słowa Kapros lub Capra. Niewielka, o wydłużonym kształcie, górzysta wyspa zbudowana jest ze skał wapiennych. Wikipedia

  Postój w Neapolu się nam przedłuża, nasz statek został aresztowany. Wykorzystuję to jak tylko mogę. Przygotowuje wyprawę do Sorrento i Capri. Czekam na Weekend. Namawiam załogantów, kto pojedzie ze mną?

  – Ile to będzie kosztowało ?

  – Ok. 50-70 dolarów.

  No i chętni są niechętni.

  Jadąc pociągiem po lewej mam wzniesienia , a na nich bogate i biedniejsze domy, po prawej Zatoka Neapolitańska. W głowie cały czas piosenka  Anny German „Wróć do Sorrento”.

  Anna Wiktoria German-Tucholska – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog. Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. (Biografia).

  Późnym wieczorem stawiam stopę na trapie. Czy to zmęczenie , czy kilogramy wrażeń, spowalniają moje wejście po trapowych schodach.