Przejdź do treści

Biegiem przez Europę ( 9)

  Run to Santiago de Compostela

  15-26.10.2022

  Leon

  22.10.2022: Pampeluna 🇪🇸– Logroño 🇪🇸– Burgos 🇪🇸– Fromista 🇪🇸– Leon 🇪🇸

  León – miasto w północnej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, stolica prowincji León, 138 tys. mieszkańców. Położone nad rzeką Bernesga, na przedgórzu Gór Kantabryjskich, na trasie pielgrzymek do Santiago de Compostela. Wikipedia

  Zbliżamy się krok po kroku, do celu naszej biegowej pielgrzymki. Wiemy, że  wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jak się jest w Italii, natomiast w  tym rejonie, wszystkie drogi prowadzą do Santiago. Przekonałem się o tym sam, w malutkim miasteczku zamiast wybrać trasę na wprost, pobiegłem prawo tam gdzie widziałem pieszych pielgrzymów. Zabłądziłem chociaż byłem na trasie – lecz innej. W miasteczku porozmawiałem z dwiema pielgrzymkami z Francji. Kiedy wybiegłem z miasta przede mną wysoki piechur, zrównałem się z nim. Widać, że idzie kilkadziesiąt dni. Zmęczenie, krótkie spodnie pokazują, brązowe opalone nogi, owiane wiatrem i deszczem. Skąd jesteś? –  z Norwegii – odpowiada, ja z Polski. Rozmawiamy jeszcze kilka minut maszeruję z nim, mówię, że poznałem Norwegię z odwiedzanych tam portów i maratonu w Oslo. Szczerze uradowany, zaskoczony. Zostawiam go  z pozdrowieniem Buen camino i biegnę dalej. Nagle telefon – Kaziu gdzie jesteś?  to Piotrek pyta na ojciec dyrektor i pomysłodawca  biegowej pielgrzymki, na szlaku mam miasteczko za sobą na szóstej, a słońce na jedenastej – odpowiadam. Piotr jednak sprowadza mnie na ziemię. Zabłądziłeś, nie ten szlak wybrałeś. Wyjaśniam jednak, że biegłem szlakiem św. Jakuba, ale tylko dla piechurów. Nasi logistycy wybrali inny, gdzie obok biegnącego pielgrzyma może towarzyszyć pojazd. Na początku byłem zmartwiony, Piotr mnie jednak uspokoił, dobrze, że mnie zauważył, to dzięki tej żółtej odblaskowej kamizelce. Po czasie jednak dzięki tej pomyłce zrozumiałem, że jest więcej szlaków. Niektóre szlaki są nazwane narodowością skąd biorą początek.

  Cały dzień marzyłem o Pizzy ! Dlatego po szybkim „zaokrętowaniu” w noclegowni dla pielgrzymów udałem się do miasta w poszukiwaniu Pizzerii. Znalazłem, no to telefonuję do Piotra i Mariusza mam stolik, czekam na Was. Fajne miasteczko Leon wieczorową porą, tylko zaparkować auto…szalenie trudno !