Przejdź do treści

Biegiem przez Europę (1)

  Run to Santiago de Compostela

  15 -26.10.2022

  Szampania – Francja

  Szampania (fr. Champagne) – historyczna prowincja we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju. Wchodzi w skład utworzonego z początkiem 2016 roku regionu administracyjnego o nazwie Grand Est.

  Od wieków Szampania słynie z produkcji win musujących, nazywanych od nazwy tej krainy – szampanem. Znajdowały się tu królewskie winnice produkujące ten jedyny w swoim rodzaju trunek. Nie tylko jednak winnice rozsławiają ten teren. Wzniesiono w licznych malowniczych miejscowościach Szampanii wspaniałe zabytki architektury. Duża ich część położona jest w katedralnym mieście Reims.(-)

  Wikipedia

  Wolna encyklopedia

  Od chwili kiedy zamieszkaliśmy w Smogorzewcu, myślałem o winoroślach przydomowych. Książki tematyczne, strony internetowe pomogły, że winogrona rosną wokół naszego domu, wiaty garażowej i w jednej części ogrodu. Raz pokusiłem się wyprodukować wino, dodam tylko, że było pyszne i mocne. Mam winogrona przerobowe i deserowe Teraz jednak poprzestajemy na „najadaniu się”  i częstowaniu rodziny i gości. Pierwsze sadzonki nabyłem z Winnicy Mięknia pod Wrocławiem, potem już sam dokonywałem  rozsadzeń.

  Winorośle wymaga solidnej opieki, pracy i rozmowy. Tak rozmawiam z winogronem. To co zobaczyłem we Francji – plantacje, przydomową wytwórnię szampana z rozlewaniem i butelkowaniem, uzupełniło moją ciekawość i radość, plantatora amatora. Dodam, że winnica jest prowadzona z dziada pradziada. Reklamowy folder o tym nam także opowiada. Fajna to była odskocznia od sztafetowego pielgrzymkowego biegania. Resztę opowiedzą zdjęcia.